Na wózkach widłowych mogą pracować osoby pełnoletnie, które wykazują odpowiednią sprawność fizyczną. Prawo nie określa jednak zasad wykonywania zawodowych obowiązków na tego rodzaju maszynę, jeśli pod uwagę ma brać się płeć osób zatrudnionych. Z tego wynika więc, że praca na wózku widłowym jest możliwa nie tylko dla mężczyzn, ale również kobiet.
Nie ma jednak co ukrywać, że praca na tego rodzaju sprzęcie jest przeznaczona raczej dla panów. Wynika to z tego, że mają oni po prostu więcej siły fizycznej. Nie ma co ukrywać, że taka jest niezbędna. Operator nie tylko siedzi w kabinie sterującej, ale nierzadko musi samodzielnie radzić sobie z ciężkim towarem.
Najważniejsze jest jednak to, by wózki widłowe elektryczne były obsługiwane zawsze przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Bez względu na płeć, każdy operator musi odbyć szkolenie teoretyczne oraz praktyczne. Do takiej pracy idealnie nadają się również osoby odpowiedzialne, zaangażowane, nie bojące się ciężkiej pracy fizycznej. Operatorzy wózków muszą posiadać aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tego rodzaju obowiązków zawodowych.