Alergia na osy – jak sobie z nią radzić?

dezynsekcja warszawa

O uczuleniu na ukąszenie osy nie mamy pojęcia do czasu, kiedy ten owad nas nie użądli. Dopiero wtedy następuje reakcja alergiczna. Warto dokładnie obserwować wszelkie niepokojące sygnały i objawy, jakie występują po tym zdarzeniu. Okazuje się, że osoba uczulona na osy może mieć poważne problemy ze zdrowiem. W skrajnych przypadkach użądlenie doprowadzić może nawet do śmierci.

Najczęściej występującą reakcją na ukąszenie jest bolesny obrzęk w miejscu ataku osy. Ci, którzy są uczuleni, zauważą także wysypkę, pokrzywkę, owrzodzenia, bąble. Wystąpić może też świąd skóry. Z bardziej niebezpiecznych objawów wymienia się silne duszności, ostry kaszel albo nawet utratę przytomności. Najgorszym powikłaniem jest wstrząs anafilaktyczny, podczas którego dochodzi do nagłego spadku ciśnienia i niedotlenienia mózgu.

Osoby, które są świadome alergii na osy, powinny unikać z nimi kontaktu. Nie da się go wyeliminować całkowicie, ale można je skutecznie minimalizować. Najlepszą metodą jest dezynsekcja miejsca przebywania, którą przeprowadza się przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim. Warto w tym celu podjąć współpracę z doświadczoną firmą – taką można znaleźć bez problemu w sieci, wpisując hasło typu „dezynsekcja warszawa”. Zabieg ten należy przeprowadzić w miejscach, w którym osy szczególnie się zadomowiły, gdzie utworzyły gniazda bądź które zwabiają je słodkim zapachem.

Należy również zachować szczególna ostrożność. Nie należy wypijać słodkich napojów, które stały otwarte na świeżym powietrzu – szczególnie tych w butelkach, ponieważ osa może z łatwością znaleźć się tuż przy jej gwincie. Latem warto zrezygnować też z perfum o słodkiej nucie zapachowej. Osy przyciąga kolor żółty oraz pomarańczowy, więc raczej zrezygnujmy z ubrań w tych odcieniach.

Pamiętajmy, że uczulenie na osy nie jest dziedziczone. Nic nie dadzą też testy alergiczne – bardzo często chcą je wykonywać osoby, które wiedzą, że uczulenie tego typu występuje u któregoś z członków jego rodziny. Przede wszystkim należy postawić na szczególną ochronę. Ostrożność i profesjonalna dezynsekcja to podstawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *