Jak wybrać wózek paletowy? Na co zwracać uwagę?

wózki magazynowe dwukołowe

Tak zwane paleciaki to urządzenia przydatne w wielu firmach. Zapewniają sprawny transport towarów w halach produkcyjnych, supermarketach, warsztatach, magazynach i wszędzie tak, gdzie zachodzi potrzeba szybkiego przewiezienia palet z towarem. Żeby jednak spełniały one swoje funkcje, muszą zostać odpowiedniego dobrane.

Parametry techniczne wózków paletowych

Kwestią absolutnie najważniejszą wydaje się analiza wszelkich technikaliów, które wskazują, jakimi możliwościami wyróżniają się poszczególne wózki paletowe. Ich analiza ułatwi dobór urządzeń do rodzaju przewożonego towaru, jego wagi i specyfiki. Co więc warto sprawdzić?

  • Udźwig wózka – zdecydowanie najważniejszy parametr, który warto przeanalizować w pierwszej kolejności. Wskazuje bowiem na to, jak ciężkie mogą być przewożone towary. Na rynku znaleźć można wózki z udźwigiem od 1000 do nawet 2500 kg. Wybór jest więc bardzo szeroki.
  • Wymiary wózka – najbardziej interesować powinna nas jego długość, ponieważ ma to wpływ na rodzaj przewożonych palet.
  • Maksymalna wysokość – mowa tu o tym, jak wysoko wózek może podnieść ładunek. Przeważnie jest to kilkanaście centymetrów.
  • Sposób wykonania – wpływ na skuteczność i wygodę użycia urządzenia mają koła do wózków paletowych. Należy dobrać je w zależności od wagi przewożonego ładunku, jak również typu podłoża, po którym wózek będzie się poruszał. Ewentualne błędy popełnione w tym przypadku mogą sprawić, że sprzęt zużyje się znacznie wcześniej, niż wskazuje na to jego specyfikacja. Warto więc na ten element zwrócić szczególną uwagę.

Jakie kółka do wózków paletowych okażą się najlepsze? Jeśli zależy nam na cichej pracy, warto celować w wózki z kołami gumowymi. Sporą wytrzymałość mechaniczną zapewnią natomiast koła z nylonu, poliuretanu oraz vulkollanu. Producenci przeważnie informują o tym, na jakich powierzchniach mogą być używane ich wózki. Często zdobyć można również informacje na temat tego, jak długo urządzenia są w stanie funkcjonować przy określonych obciążeniach. Zwrócenie uwagi na tego typu kwestie pozwoli dokonać właściwego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *