Jak wygląda szambo ekologiczne i gdzie je budować?

przydomowa biologiczna oczyszczalnia

Szambo ekologiczne to instalacja do „składowania” ścieków, która jest bardzo podobna do klasycznych, starszych, betonowych szamb, jednak istnieją pewne różnice, które sprawiają, że można nazwać je właśnie mianem ekologicznego. Takie rozwiązanie jest wskazane dla osób, których działki nie mają przyłącza wodociągowego. Do najważniejszych cech szamba ekologicznego można zaliczyć wysoki poziom szczelności oraz odporności.

Szamba ekologiczne są zbiornikami bezodpływowymi. Niektórzy błędnie mylą je z przydomowymi oczyszczalniami ścieków, jednak są to dwie zupełnie inne rzeczy. Ekologiczne zbiorniki na ścieki przyjeżdżają w formie elementów, które na miejscu składane są w jedną konstrukcję. Zasada ich działania jest bardzo prosta, po prostu gromadzą wszelkie wygenerowane nieczystości, które po zapełnieniu zbiornika wywożone są specjalną cysterną.

 

Szambo ekologiczne przede wszystkim jest dużo trwalsze niż te konstrukcje, które były budowane kiedyś. Został tu także wyeliminowany najpoważniejszy problem tamtych instalacji – nowe szamba pozbawione są wszelkich szczelin, przez które po jakimś czasie ścieki mogły wydostawać się na zewnątrz, zanieczyszczając glebę, a czasem nawet okoliczne wody gruntowe.

Wśród nowych szamb możemy wyróżnić konstrukcje z tworzywa sztucznego, które zapewniają pełną szczelność, długą żywotność, jak również są odporne na dużą amplitudę temperatury. Decydując się na ten rodzaj szamba, musimy odpowiednio go umieścić w glebie, by uniknąć możliwości wysadzenia go ponad grunt. Drugim rodzajem są szamba betonowe, które co prawda są wytrzymalsze, jednak istnieje problem z zakupem komory o dużych gabarytach, ponieważ ze względu na jej wagę, ciężko byłoby taką konstrukcję przewieźć na miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *