Najczęściej na wizytę do położnej umawiają się kobiety po porodzie, podczas laktacji albo chcące dowiedzieć się jak przygotować się na ciążę i poród. Warto jednak wiedzieć o tym, że do położnej można zgłosić się również z innych powodów, np. kiedy masz problem z zajściem w ciążę, czy nawracającymi infekcjami układu moczowo-płciowego. Położna może udzielać konsultacji w ramach NFZ lub prywatnie. Przygotowanie do wizyty u położnej zwiększa szansę na to, że wyjdziesz z konsultacji zadowolona. W przypadku infekcji intymnych, przygotowanie jest także konieczne, jeśli podczas wizyty będzie pobrany wymaz z pochwy i/lub kanału szyjki macicy do badań diagnostycznych – np. badanie mikrobioty pochwy, cytologia.
O czym pamiętać przed konsultacją u położnej ?
Ważne, abyś przed wizytą u położnej zastanowiła się, co jest dla Ciebie najważniejsze i czego w danej chwili potrzebujesz, aby ustalić cel współpracy. Oprócz tego, przygotuj się na pytania związane z Twoim zdrowiem – czy na coś chorujesz, kiedy miałaś pierwszą miesiączkę i kiedy ostatnio, jak długie są Twoje cykle i jak przebiegają. Jeśli Twoim problemem są nawracające infekcje grzybicze lub bakteryjne pochwy, zastanów się, jakie objawy odczuwasz, jak długo one występują. Jeśli ostatnio wykonywałaś badania podstawowe z krwi, wymaz z pochwy, badania obrazowe, warto przygotować wyniki na wizytę. Jeśli przyjmowałaś leczenie ze względu na infekcje intymne, poinformuj położną przed konsultacją. Leczenie może bowiem wymagać czasu, aby ocenić jego skuteczność. Jeśli chciałabyś wykonać badania diagnostyczne mikrobioty pochwy np. VagiStatus, aktualne przyjmowanie antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych może być przeciwwskazaniem do wykonania wymazu w tej chwili, dlatego położna może zaproponować Ci odpowiedni termin konsultacji. Jeśli nie ma przeciwwskazań do pobrania wymazu podczas konsultacji, ważne abyś na 48h przed wizytą nie współżyła, nie wykonywała nadmiernych zabiegów higienicznych – wystarczy, że podmyjesz się podczas codziennej kąpieli, delikatnym środkiem myjącym lub samą wodą). Przed pobraniem wymazu z pochwy nie należy wykonywać żadnych ingerencji w obrębie pochwy – nie wykonuj irygacji dopochwowych, nie przyjmuj leków dopochwowo – globulek, maści, żeli, ani nawet preparatów nawilżających czy probiotycznych.
Położna Poznań, prywatna położna Poznań – gdzie się umówić i jak wygląda wizyta u położnej?
Położna (Poznań) prywatnie udziela konsultacji np. w Instytucie Mikroekologii, przy ul. Sielskiej 6. Wizyta u położnej odbywa się w gabinecie ginekologiczno-położniczym i wygląda podobnie jak u lekarza ginekologa-położnika. Na początku położna pyta o cel konsultacji i oczekiwania pacjentki. Następnie przechodzi do zebrania szczegółowego wywiadu położniczo-ginekologicznego, a także dotyczącego ogólnego stanu zdrowia. W zależności od potrzeb, konsultacja u położnej może obejmować również pobranie wymazu z pochwy i/lub kanału szyjki macicy do badania mikrobioty pochwy VagiStatus. Zebrany wcześniej wywiad pozwala położnej ustalić, czy taka potrzeba istnieje, a jeśli tak to jaki zakres badania będzie najbardziej odpowiedni dla danej pacjentki. Pobranie wymazu jest bezbolesne i przebiega w spokojnej, intymnej atmosferze. Przed pobraniem wymazu do badania możesz skorzystać z indywidualnej toalety w gabinecie i się przygotować, otrzymasz jednorazową spódniczkę i klapki. Aby umówić się na konsultację u położnej w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu (położna Poznań, prywatna położna Poznań, położna Poznań prywatnie), należy uprzednio się zarejestrować telefonicznie 61 862 63 35.