Nadmiernie przytyłaś albo wręcz przeciwnie, w ostatnim czasie sporo schudłaś? Jesteś nerwowa i rozdrażniona, często przemęczona i senna, a do tego zmagasz się z problemami skórnymi? Sprawdź, czy nie masz chorej tarczycy. Okazuje się, że zaburzenia gospodarki hormonalnej wynikają bardzo często z nieodpowiedniej pracy tego gruczołu. Na choroby tarczycowe cierpią też znacznie częściej kobiety.
Zaleca się, by osoby po 20 roku życia przeprowadzały profilaktyczne badanie tarczycy raz w roku. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest w tym przypadku USG – łatwo takie wykonać, a klinikę znaleźć można w sieci, na przykład wpisując hasło typu „usg tarczycy warszawa”. Badanie ultrasonograficzne trwa jedynie kilka minut, jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne.
Badania profilaktyczne powinny wykonywać też osoby, u których w rodzinie wystąpiły już przypadki zachorowań na tarczycę. Jeśli Twoja mama czy babcia borykała się z tym problemem, niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Ty możesz cierpieć z tego powodu.
Ciekawostką jest fakt, że chora tarczyca może przez wiele lat nie dawać żadnych niekorzystnych objawów, chory nie ma więc świadomości występowania schorzenia. Bardzo często diagnoza następuje przypadkowo, przy rozpoznawaniu innych dolegliwości.
Warto wiedzieć, że kiedy tarczyca źle pracuje, odczuwa to niestety cały organizm. Nie zawsze jednak złe samopoczucie wiążemy akurat z tym gruczołem. Objawy, które z całą pewnością powinny skłonić do wizyty u endokrynologa to między innymi:
– osłabienie,
– wahania nastroju,
– wahania wagi ciała,
– problemy z cerą,
– pogorszenie stanu włosów oraz paznokci,
– problemy z regularnym wypróżnianiem,
– problemy z pamięcią i koncentracją uwagi,
– bóle mięśniowo-stawowe,
– bóle głowy,
– problemy z zasypianiem,
– problemy z zajściem w ciążę (nieregularne miesiączkowanie).
Pamiętajmy, że wszystkie te objawy nie muszą występować jednocześnie. Wiele zależy od rodzaju zaburzeń, które wykazuje gruczoł tarczycy. Najczęściej jest to nadczynność oraz niedoczynność.