Sztuka strzyżenia

To właśnie nożyczki są największym atrybutem każdego fryzjera. Praktycznie żadna wizyta w salonie fryzjerskim nie może się bez nich obejść, no chyba że pod uwagę weźmiemy usługę typu relaksacyjny masaż skóry głowy czy same zabiegi pielęgnacyjne włosów, w tym ich odżywianie przy pomocy masek i serum.

Według specjalistów, każdy z nas powinien uczęszczać do fryzjera średnio raz w miesiącu. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn, którzy noszą fryzury krótkie i to u nich widać najszybciej zaniedbania w tym względzie. Ale chociażby końcówki włosów powinny też raz w miesiącu podcinać kobiety. Nawet te, które włosy zapuszczają. Okazuje się, że im częściej włosy podcinamy, tym szybciej rosną i są o wiele bardziej zdrowe.

barber-1017457_1280Oczywiście, taka rekomendacja jest aktualna tylko wtedy, gdy klient wybiera rzeczywiście dobry salon fryzjerski, w którym pracują profesjonaliści, posługujący się najlepszej jakości sprzętem. Nieostre, wysłużone już nożyczki zamiast obciąć włosy, mogą tylko poszarpać końcówki. Warto również zauważyć, że nie same nożyczki są ważne. Liczy się umiejętność ich trzymania i operowania. Cięcie pod danym kątem, cieniowanie, obcinanie stopniowe – to jakże istotne kwestie. Nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nie rzadko problemy z codziennym układaniem fryzury wiążą się właśnie ze źle ściętymi włosami. Ponadto, nieodpowiednie cięcie sprawi, że końcówki włosów zostaną zniszczone, będą na przykład rozdwajać się już chwilę po realizacji usługi (tak dzieje się również, kiedy fryzjer używa nożyczek tępych).

Główne atuty nożyczek

Przede wszystkim każdy fryzjer powinien mieć swoje nożyczki, którymi będzie pracował. Muszą idealnie pasować do dłoni. Idealnie jest, kiedy zostały stworzone zgodnie z nową technologią i są ergonomiczne. Fryzjerzy zachwalają sobie szczególnie nożyczki, które wykonane są ze stali nierdzewnej. Mają nie zacinać, ale być przy tym idealnie ostre. Mają pozwalać na swobodne operowanie nimi w dłoni. Priorytetem jest także ich sterylizacja – pytajmy o to zanim jeszcze zasiądziemy w fotelu. Dobrze zainwestowane w nożyczki pieniądze zwrócą się szybko. Sam sprzęt, przy odpowiedniej dbałości o jego użyteczność, posłuży co najmniej kilka a nawet kilkanaście lat.

Jak strzyc?

Najlepiej tnie się włosy, które są mokre, bo to właśnie wtedy widać czy ścinane są one przede wszystkim równo i jak będą się układać. To ważne, jeśli włosów jest dużo, mają tendencję do puszenia czy się kręcą. Coraz więcej stylistów fryzur, zanim jeszcze obetnie włosy, prostuje je prostownicą. Wtedy efekt na suchych włosach jest dokładnie taki sam.

Tak naprawdę, strzyżenie męskie jest znacznie trudniejsze od skracania włosów kobietom. Wszystko dlatego, że to oni noszą włosy krótsza, na jakich widać wszelkie mankamenty. Najczęściej boki goli się golarką na określoną długość zaś górne partie skraca się nożyczkami. Wiele zależy oczywiście od rodzaju fryzury, my opisujemy jednak te najbardziej popularne cięcia.

Zanim podejmiemy się wyboru stylisty fryzury, który zajmie się naszymi włosami, warto poznać nieco jego umiejętności czy doświadczenie. Najczęściej jest to polecenie fryzjera przez znajomą, przeczytanie opinii na jego temat czy chociażby obejrzenie zdjęć kilku zrealizowanych usług w salonie fryzjerskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *