Oczyszczająca dieta owocowo-warzywna stała się hitem dietetycznym ostatniego sezonu. Dr Dąbrowska króluje dzisiaj w branży zdrowego odżywiania. Czy jednak dieta przez nią stworzona może być stosowana przez wszystkich? Jest lecznicza czy typowo odchudzająca? Odpowiedź znajdziecie w tym tekście.
Dieta dr Dąbrowskiej polega na spożywaniu jedynie tych dań, które zostały sporządzone z owoców bądź warzyw. Nie dopuszcza się, by w menu znalazło się mięso, nabiał czy produkty zbożowe. Fakt, odstawienie niezdrowych i tłustych produktów na pewno korzystnie będzie działać na nasze zdrowie, ale czy na pewno owoce i warzywa dostarczą nam odpowiednią ilość cennych wartości odżywczych? Okazuje się, że do końca nie wiadomo, jaki rezultat uzyskamy po stosowaniu tej diety ani jaki wpływ będzie miała ona na nasz organizm. Sama autorka takiego menu do tej pory nie wydała na ten temat oficjalnego oświadczenia. Moda zapanowała na taką dietę tylko dlatego, że dzięki niej możemy szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Dodatkową zaletą jest fakt, że oczyszczamy nasz organizm z toksyn i usprawniamy pracę jelit. Co ciekawe, właśnie dla jelit dieta ta w ogóle powstała. Początkowo jej zadaniem było sprawdzenie pracy tych organów i analiza ich szczelności. Właśnie dlatego dietę dr Dąbrowskiej zawsze zaczyna się od jedzenia buraków – po kilku godzinach sprawdza się mocz. Jeśli jest zabarwiony na czerwono, oznacza to, że jelita są nieszczelne. Można więc uznać, że dieta dr Dąbrowskiej jest dietą leczniczą.
Pamiętajmy, że każdy dieta powinna być ustalana indywidualnie. Wiele zależy od preferencji żywieniowych, stanu zdrowia pacjenta, jego potrzeb czy celu, dla jakiego dietę chce w ogóle wdrożyć. Większość z nas uznaje jednak, że dieta owocowo-warzywna trwa na tyle krótko, że na pewno nie przyczyni się do jakichkolwiek negatywnych rewolucji zdrowotnych. Poznajmy więc zasady jej stosowania.
Dieta dr Dąbrowskiej nie może być stosowana dłużej niż przez 10 dni i tylko co trzy miesiące. Mogą ją stosować jedynie osoby całkowicie zdrowe. Najbardziej optymalny jadłospis zakłada spożywanie samych warzyw oraz owoców przez 6 dni. Dobrze jest się do takiego menu odpowiednio przygotować. Już na tydzień przed rozpoczęciem diety warto zrezygnować ze spożywania alkoholu, słodyczy, mocnej kawy, herbaty czy gazowanych napojów.
Dieta nazywana jest leczniczą głodówką nie bez powodu. Jest ona bardzo restrykcyjna i nie zawsze smaczna. Ile można jeść warzywne leczo, zupy czy zmiksowane owoce? Zasadą jest spożywanie tylko owoców i warzyw pod różną postacią: gotowane, surowe, duszone, pieczone czy grillowane. Nie mogą być dodawane o nich żadne inne składniki, nawet przyprawy. Dlatego przed wybraniem jakiejkolwiek diety istotna jest konsultacja jaką może przeprowadzić dietetyk w Warszawie lub innym mieście.
Sama dr Dąbrowska wskazuje, że dieta, którą stworzyła, ma działanie lecznicze, a spadek wagi jest jedynie pozytywnym skutkiem ubocznym. Jest też wskazana dla osób o obniżonej odporności organizmu, chorych na łuszczycę i inne dolegliwości skórne. Głodówka ma pomóc zwalczać schorzenia neurologiczne, takie jak nerwice i Parkinsona, ma być lekiem na zaburzenia hormonalne, w tym menopauzę. Działa też korzystnie na pacjentów z zakrzepicą i chorobami serca.