Zagraniczni studenci na polskich uczelniach

students rooms Gdansk

Na polskich uczelniach studiuje już około 80 000 obcokrajowców, a statystyki jasno wskazują, że liczba studentów z obywatelstwem innym niż polskie każdego roku wzrasta. Oczywiście, największą grupę cudzoziemców stanowią Ukraińcy, natomiast w Polsce studiują również Francuzi, Anglicy czy Niemcy. Podjęcie decyzji o podjęciu nauki na polskiej uczelni wyższej podyktowane jest różnymi czynnikami. Poniżej przedstawiamy najczęściej wymieniane motywy.

Uczelnie wyższe w Polsce kształcą na wysokim poziomie

Obcokrajowcy wybierają najczęściej kierunki finansowe, medyczne i informatyczne. Dużą popularnością cieszy się też marketing oraz turystyka. Okazuje się, że polskie uczelnie wyższe plasują się na podium pod względem poziomu nauczania, jeśli pod uwagę weźmiemy kształcenie na terenie całej Unii Europejskiej. Co więcej, niektóre biorą udział w międzynarodowym programie wymiany studentów Erasmus. Żadnym problemem nie jest więc pokój dla Erasmusa. Warszawa oferuje wystarczającą bazę tego rodzaju noclegów. Studiowanie w Polsce jest więc też łatwo dostępne i komfortowe.

 

Studiowanie w Polsce jest tanie

Jeśli weźmiemy pod uwagę koszty studiowania w Europie Zachodniej, Polska staje się rzeczywiście obiektem wielce atrakcyjnym. Porównując poziom kształcenia z kosztami, jakie trzeba uiścić za edukację, nasz kraj wypada naprawdę korzystnie. Nauka jest tania, ale niedrogie jest także utrzymanie i to w największych miastach Polski, takich jak Gdańsk. Pokój dla studenta w tym mieście to wydatek, który dla studenta z Zachodu jest naprawdę niski, na pewno kilka razy mniejszy niż we Francji, Niemczech czy Anglii.

Polska oferuje dobre zatrudnienie i rozwój

Polska gospodarka przechodzi prężny rozwój, a ogromny potencjał, jaki z tego wynika, dostrzegają młodzi cudzoziemcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją zawodową karierę. Ich celem najczęściej jest Warszawa. Pokój dla studenta wystarcza na początek, by tutaj „rozwijać skrzydła”. W stolicy dostępne są najlepsze uczelnie, a po ich ukończeniu na absolwentów czeka bogaty rynek pracy. Co ciekawe, to w Warszawie realizowana jest najbogatsza oferta, jeśli pod uwagę weźmiemy studia w języku angielskim. To zresztą kolejna wartość, która opłaca się, patrząc na otrzymanie pracy i możliwość generowania wysokich zarobków. Należy zwrócić uwagę, że coraz więcej cudzoziemców nie wraca po studiach do swojej ojczyzny, ale właśnie w Polsce układa sobie życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *