Olejki eteryczne były znane już w starożytności. Dzisiaj docenia się je szczególnie, tym bardziej że są w pełni naturalnymi środkami. W czasach, kiedy jest nam dobrze znany kult zdrowego trybu życia i ekologicznych produktów, sięgamy po takie często. Chcemy walczyć ze środkami nafaszerowanymi chemią, zdajemy sobie sprawę z ogromu zanieczyszczeń środowiska. Coraz częściej stawiamy na własne zdrowie w zgodzie z naturą. Olejki eteryczne wpisują się w ten nurt idealnie.
Nie da się ukryć, że olejki eteryczne to też całkiem dochodowy biznes. Te obecne są przecież w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym czy chemicznym. Już dawno udowodniono ich dobroczynne działanie. A jeśli są przy tym w pełni bezpieczne dla naszego organizmu, to sięgamy po nie chętnie.
Ciekawostką jest fakt, że dzisiaj dostępnych jest blisko 2 000 różnych olejków eterycznych, jakie pozyskiwane są z rozmaitych roślin olejodajnych. Medycy i naukowcy nie przestają jednak prowadzić badań nad kolejnymi. Możemy być pewni, że dzięki temu już niebawem dowiemy się o kolejnych odkryciach w zakresie dobroczynnych właściwości wyciągów roślinnych.
Eksperci prognozują, że w kolejnych latach popularność olejków eterycznych wzrośnie nawet dwukrotnie. Wylicza się, że dzisiaj wartość globalnego rynku w tym zakresie to nawet 6 miliardów dolarów. Najchętniej olejki eteryczne wykorzystywane są w Europie. Warto przy tym nadmienić, że większość takich preparatów pochodzi z roślin porastających naturalnie w basenie Morza Śródziemnego.
Wybór konkretnych olejków uzależniony jest od indywidualnych preferencji oraz rezultatów, jakie chcemy uzyskać. Olej ze słodkich migdałów będzie na przykład działać przeciwzmarszczkowo, ujędrni skórę, zwalczy trądzik i zniweluje blizny. Olejek arganowy będzie przeciwdziałać wypadaniu włosów, wzmocni też paznokci i zminimalizuje przebarwienia skóry. Olejek eukaliptusowy udrożni drogi oddechowy, skróci czas występowania kataru, będzie łagodził kaszel i ułatwi oddychanie. Olejek cytrynowy sprawi, że skóra będzie idealnie napięta, zniknie również cellulit. Popularny olejek lawendowy jest zaś świetnym odświeżaczem powietrza, ale ukoi też nerwy, odpręży i ułatwi zasypianie.
Wszystkie olejki eteryczne mogą być stosowane tylko w niewielkiej ilości, ponieważ składniki w tym stężeniu są niezwykle skondensowane. Chociaż olejki są w pełni naturalne, to mogą powodować podrażnienie skóry wrażliwej. Niektóre mogą być zastosowane tylko po połączeniu ich z innymi preparatami, na przykład oliwą czy tradycyjnym balsamem odżywczym. Przed ich pierwszym użyciem warto wykonać próbę uczuleniową.