Skrzywienie kręgosłupa to jedna z najczęściej diagnozowanych przypadłości u dzieci i młodzieży związanych z nieprawidłową postawą. Szybka reakcja i wdrożenie odpowiedniego leczenia może uchronić przed poważniejszymi problemami w przyszłości. Jak się okazuje, równie częstą przypadłością dotykająca chłopców i dziewczęta w okresie dojrzewania jest tzw. choroba Scheuermanna. Na szczęście można ją leczyć poprzez odpowiednio dobraną rehabilitację.
Choroba Scheuermanna — jak ją rozpoznać i leczyć?
Przy prawidłowym rozpoznaniu konieczne jest wykonanie badania klinicznego oraz rentgenowskiego. Patologiczna krzywizna kręgosłupa w tym przypadku to nadmierne wygięcie się pleców do tyłu na wysokości klatki piersiowej. Nie jest to jednak wyłącznie defekt kosmetyczny. Choroba Scheuermanna objawia się także dolegliwościami bólowymi przy znacznych deformacjach mogą wystąpić również problemy z oddychaniem.
Po rozpoznaniu schorzenia lekarz ortopeda może wdrożyć leczenie, które zwykle jest związane z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Wspomagająco stosuje się także gorset korekcyjny. Tylko restrykcyjne przestrzeganie zaleceń lekarza jest w stanie przynieść oczekiwane rezultaty i uchronić przed leczeniem operacyjnym. W przypadku znacznego zaawansowania choroby lub uciążliwego bólu, który nie ustępuje pomimo wdrożonego leczenia zachowawczego, operacja jest zwykle jedyną opcją na odzyskanie komfortu codziennego funkcjonowania.