Szybkie wykrycie wszelkiego rodzaju chorób i dolegliwości to często jedyna szansa na ich pełne wyleczenie. Z tego powodu dostęp do specjalistycznych badań jest niezwykle istotny. Jak jednak zachęcić pacjentów, by z nich korzystali?
Wbrew pozorom, jest to dość duży problem. Wiele osób albo boi się korzystać ze specjalistycznej aparatury albo bagatelizuje problem, uważając, że „samo przejdzie”. Niestety, takie podejście często prowadzi do tragedii związanej z brakiem możliwości przeprowadzenia skutecznej terapii. Jest na nią po prostu za późno.
Do badań, które mogą uratować życie, zalicza się rezonans magnetyczny i rezonans z kontrastem. W obu przypadkach chodzi o skuteczne obrazowanie organów wewnętrznych, dzięki któremu lekarz specjalista jest w stanie ocenić ich stan. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek schorzeń bądź innych nieprawidłowości, może przygotować plan leczenia. Jego skuteczność w dużej mierze zależy jednak od tego, kiedy rezonans zostanie wykonany. Jeśli pacjent zdecyduje się na niego zbyt późno, nawet najlepsze technologie medyczne staną się bezradne.
Kiedy warto udać się na rezonans?
Warto podkreślić, że nie tylko lekarz pierwszego kontaktu decyduje o tym, czy pacjent powinien udać się na specjalistyczne badanie czy nie. Może on bowiem zdecydować się na rezonans magnetyczny prywatnie, bez skierowania. Oczywiście w cenionych klinikach, których oferty stają się coraz szersze i bardziej zróżnicowane.
Jeśli niecodzienne dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, oznacza to, że należy zastanowić się nad obrazowaniem. Zwłaszcza że rezonans magnetyczny jamy brzusznej, głowy, kręgosłupa lub innej części ciała nie jest w żaden sposób szkodliwy. Specjalistyczne urządzenia nie generują promieniowania i nie wpływają na kondycję organizmu. Jest to metoda w pełni bezpieczna, z której korzystać można wielokrotnie.
Mając to na uwadze, rezonans to często najlepszy sposób na to, by przekonać się, czy pacjent cierpi na poważną chorobę i jak można mu pomóc.