Biegunka i wymioty u dzieci- kiedy należy udać się po pomoc lekarską

badania laboratoryjne poznań

Biegunka jak i wymioty mogą być objawem różnych chorób. W wieku dziecięcym ostre przypadki biegunek i wymiotów zazwyczaj związane są z grypą żołądkową. Trwają one kilka dni i wymagają odpowiedniej opieki, ponieważ niekontrolowane, w szybkim tempie mogą stać się nawet zagrożeniem życia.

Jelitówka- najczęstsza przyczyna biegunek i wymiotów

Jelitówka, czyli inaczej mówiąc grypa żołądkowa stanowi najczęstszą przyczynę ostrych biegunek i wymiotów. Spowodowana jest najczęściej infekcją wirusową, zazwyczaj są to rotawirusy, norawirusy lub adenowirusy. Wirusami można zarazić się drogą pokarmową jak i kropelkową. W związku z tym narażone są osoby, które przebywają z osobami chorymi lub mają kontakt z zakażoną żywnością, dlatego tak ważne jest pamiętanie o myciu rąk i produktów spożywczych.  Infekcje te najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym.

Objawy jelitówki

Jelitówka objawia się przede wszystkim wymiotami i wodnistą biegunką. Objawy pojawiają się po ok. 12 godzinach od zakażenia i mogą trwać kilka dni. Dodatkowymi dolegliwościami występującymi przy grypie żołądkowej mogą być nudności, dreszcze, bóle brzucha i mięśni, brak apetytu i wysoka gorączka.

Co ciekawe niektóre osoby przechodzą ją delikatnie, jednak u większości dochodzi do ciężkiego przebiegu infekcji związanymi z silnymi biegunkami i wymiotami, powiązanymi z występowaniem gorączki, za które zazwyczaj odpowiedzialne są rotawirusy.

Postępowanie w trakcie grypy żołądkowej

Podczas jelitówki najważniejszy aspektem jest nawodnienie. W przypadku dzieci jest o tyle ważne, że podczas obfitych wymiotów czy biegunki dochodzi do znacznie szybszego odwodnienia niż u osoby dorosłej. W związku z tym należy pilnować, aby dziecko przez cały czas w małych ilościach przyjmowało płyny, najlepiej wodę lub lekki napar herbaty.

Dodatkowo należy pamiętać o spożywaniu posiłków, aby nie dopuścić do osłabienia organizmu. Ze względu na podrażniony  układ pokarmowy posiłki powinny być lekkostrawne. Polecane jest białe pieczywo pszenne, produkty skrobiowe jak gotowane ziemniaki, marchew, kleiki ryżowy, przeciery warzywno-owocowe (np. z gotowanej marchewki i jabłka).

Co robić kiedy objawy nie ustępują

Przyczyn biegunek i wymiotów jest wiele, nie muszą być związane z występowaniem grypy żołądkowej, dlatego tak ważna jest obserwacja objawów, a przede wszystkim czasu ich trwania. W przypadku biegunek występujących dłużej niż kilka dni, bez braku poprawy samopoczucia należy udać się z dzieckiem do lekarza pediatry.

Lekarz dla dziecka w Poznaniu (pediatra Jeżyce, Grunwald, Górczyn)

Pediatrzy w Poznaniu przyjmują w wielu placówkach medycznych i prywatnych gabinetach. W Instytucie Mikroekologii możliwa jest wizyty u pediatry prywatnie jak i  wykonanie diagnostyki chorób przewodu pokarmowego (Poznań, ul. Sielska 6).

W przypadku dolegliwości takich jak utrzymująca się biegunka ważna jest szybka interwencja lekarska. Ułatwia to szybka wizyta u prywatnego pediatry, który może od razu zlecić wykonanie odpowiednich badań pod kątem patogenów jelitowych stanowiący jeden z podstawowych czynników infekcyjnych (Instytut Mikroekologii, Poznań ul. Sielska  tel. 61 862 63 15).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *