Zdrowotne właściwości olejów

Najbardziej znany jest olej słonecznikowy natomiast jest on coraz chętniej zamieniany na te, które dużo bardziej służą naszemu zdrowiu. W polskich kuchniach znajdziemy więc olej rzepakowy, kokosowy, z orzechów włoskich, lniany czy z awokado. I chociaż ceny niektórych z nich przyprawiają nierzadko o prawdziwy zawrót głowy to ani chwili nie zastanawiamy się nad tym, wkładając je do sklepowego wózka. Czy rzeczywiście wybrane oleje aż tak korzystnie wpływają na nasze zdrowie? Jak wybrać te odpowiednie, które wspomogą leczenie indywidualnych schorzeń czy zapobiegną ich rozwojowi? Oto kilka podpowiedzi.

Zaraz obok oleju słonecznikowego, gospodynie domowe wykorzystują olej rzepakowy. Ten, jest stosunkowo tani a jego właściwości zdrowotne są o wiele bardziej korzystne aniżeli oleju słonecznikowego. Rzepakowy uznawany jest za jeden z najbardziej zdrowych na całym świecie. Wszystko dlatego, że posiada ogrom nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Dzięki temu, obniża poziom złego cholesterolu, jest zbawienny dla całego układu pokarmowego i procesów trawiennych. Do tego chroni układ nerwowy i sercowo-naczyniowy.

Więcej informacji na temat zdrowotnych właściwości oleju lnianego znajdziecie na: https://oleania.pl/olej-lniany-tzw-budwigowy

Jeśli w naturalny sposób chcemy zadbać o nasze zdrowie, powinniśmy spożywać również olej lniany. Nie jest on może popularny w Polsce i niestety też niedostatecznie doceniany, za to z całą pewnością jego walory powinny skłonić nas do codziennego stosowania. Olej tego rodzaju znany był już w starożytności – doceniono go wtedy za to, że wspomaga on pracę mózgu, reguluje procesy trawienne i produkcję hormonów. Dzisiaj, lekarze polecają go mężczyznom, ponieważ wspomaga leczenie prostaty, ale również kobietom, bowiem reguluje cykle miesiączkowe. Wszyscy powinni zażywać go ze względu na poprawę wydolności organizmu i wzmacnianie odporności. Olej lniany zapobiega też powstawaniu depresji, leczy trądzik i odżywia skórę.

Coraz bardziej doceniany jest u nas za to olej kokosowy. Ten można wykorzystywać zarówno w kuchni jak i w kosmetyce. Można go spożywać w różnej postaci i stosować bezpośrednio na skórę. Jest środkiem uniwersalnym – nawilża, odżywia, ujędrnia, walczy z trądzikiem i chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy AZS. Jeśli wykorzystuje się go w kuchni – obniża cholesterol, wspomaga proces pamięci, reguluje układ pokarmowy i trawienny – jest niskokaloryczny.

Ciekawostką jest fakt, iż na rynku polskim coraz bardziej doceniane są też inne oleje, dotychczas nie zawsze łatwo dostępne. Hitem jest między innymi olej z orzechów włoskich, który obniża ciśnienie, olej z pinii, który ma działanie uspokajające czy olej krokoszowy, który reguluje poziom cholesterolu i ciśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *