Walka z hirsutyzmem

depilacja laserem lightsheer

Hirsutyzm to choroba, której głównym objawem jest nadmierne owłosienie. Nie chodzi tu o bujny zarost kobiet na nogach czy w miejscach intymnych, ale na tych partiach ciała, na których owłosienie występuje głównie u mężczyzn. Okazuje się, że wąsik u kobiet czy włosy na plecach i klatce piersiowej są nie tylko defektem wpływającym niekorzystnie na ich atrakcyjność. To schorzenie, które należy leczyć.

Hirsutyzm występuje u nawet 10% kobiet. Można więc uznać, że jest to dolegliwość dosyć powszechna. Wszystko za sprawą podwyższonego stężenia androgenów. Hormony te sprawiają, że włosy wyrastają w miejscach, w których u kobiet całkowicie zdrowych są niewidoczne. Owłosienie na karku, nad górną wargą, na brodzie czy piersiach są przecież typowe dla męskiej części populacji. Do tych objawów bardzo często dochodzi niski głos, zaburzenia miesiączkowania, trądzik, a nawet niepłodność. Co ważne, bagatelizowany hirsutyzm może doprowadzić do wywołania choroby policystycznych jajników, nadciśnienia tętniczego, otyłości oraz cukrzycy typu II.

Diagnoza choroby

Hirsutyzm potwierdza się najczęściej poprzez wnikliwy wywiad z pacjentką oraz dokładne zbadanie ciała. W określonych dniach cyklu zlecone zostają również badania hormonalne. Bada się najczęściej stężenie testosteronu, progesteronu, tyroksynę oraz androstendiony.

Leczenie hirsutyzmu

To najczęściej zażywanie leków, które mają na celu normalizowanie gospodarki hormonalnej. Zwykle kobieta przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Na efekty takiej kuracji trzeba jednak trochę poczekać. Okazuje się, że hirsutyzm jest zwalczany średnio po 6 miesiącach leczenia, bo właśnie tyle trwa cały cykl wzrostu włosa.

Na samoistne zwalczenie nadmiernego owłosienia nie trzeba czekać. Idealnym rozwiązaniem jest depilacja laserem lightsheer, która trwale usunie włosy. To zresztą jedyna skuteczna metoda w przypadku, kiedy hirsutyzm jest dziedziczony, a nie jest wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Zabiegi laserowe wykonuje się w gabinetach dermatologicznych albo klinikach medycyny estetycznej. Należy wykonać 5-7 zabiegów, by ciemne włoski zniknęły raz na zawsze. Zaleca się, by dla podtrzymania efektu wykonywać dodatkowy, profilaktyczny zabieg. Wystarczy umówić się na wizytę raz w roku.

Dobra informacja to taka, że jeszcze do niedawna laser usuwał jedynie włosy ciemne i grube. Dzisiaj z nadmiernym owłosieniem mogą walczyć też kobiety, którym w niepożądanych miejscach wyrastają włoski cienkie i jasne.

Laseroterapia nie powoduje podrażnienia i usuwa włosy całkowicie. To ważne w przypadku wąsika nad górną wargą czy brody. To też doskonały sposób na usunięcie włosków na tych częściach ciała, do których jest utrudniony dostęp. Kobiety nie zlikwidują przecież samodzielnie zarostu na karku czy plecach. Co więcej, inne metody może i były skuteczne, ale krótkotrwałe. Golenie maszynką podrażniało skórę, sprawiało, że włos za każdym razem odrastały znacznie grubsze i ciemniejsze. Zabiegi depilacyjne trzeba było powtarzać nawet co kilka dni. Tylko laser sprawi, że cebulki włosa zostaną zniszczone, dzięki czemu nie odrośnie on już nigdy więcej.

Jak widać walka z hirsutyzmem jest możliwa, a urządzenie laserowe dało nadzieję milionom kobiet na uzyskanie i utrzymanie skóry ciała w pełnej gładkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *