Polipy w nosie – jak je rozpoznać i leczyć?

laryngolog dublin

Czy wiesz, że polip w nosie to przypadłość, która dotyka nawet 5% całej populacji? Najczęściej pojawia się u osób po 20 roku życia, rzadko występuje zaś u dzieci oraz seniorów po 60 roku życia.

Przyczyny występowania

Polip w nosie najczęściej jest wynikiem przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej nosa. Może być również wynikiem predyspozycji genetycznych, alergii, problemów z zatokami, nieżytów nosa, astmy czy też mukowiscydozy.

Rozpoznanie

Polip w nosie jest schorzeniem, który bardzo często jest diagnozowany przypadkiem albo po wystąpieniu pierwszych niepokojących sygnałów. Do laryngologa pacjent zgłasza się, kiedy odczuwa dolegliwości, takie jak:

– przewlekły katar,

– duszności,

– niemożność oddychania przez nos,

– przewlekłą wydzielinę z nosa,

– notoryczne kichanie,

– bezdechy nocne,

– chrapanie,

– mówienie przez nos,

– zniekształcenie nosa.

Diagnostyką polipów w nosie zajmuje się laryngolog. Do tego specjalisty można zgłosić się w dowolnym momencie. Usługi laryngologiczne dostępne są bez problemu w każdym większym mieście na świecie. Wystarczy wpisać przykładowe hasło typu „laryngolog dublin”, by naleźć renomowanego lekarza, który podejmie się wykonania podstawowych badań i rozpoznania choroby.

W celu diagnostyki polipa w nosie najczęściej wykonuje się fiberoskopię albo badanie przy wykorzystaniu wziernika nosowego. Tego rodzaju badania wykonuje się najczęściej przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Leczenie

Najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne antybiotykami bądź sterydami. Dopiero wtedy, gdy takie nie przynosi efektów i polipy wracają, zaleca się ich usunięcie chirurgiczne. Coraz częściej wykonuje się też zabiegi endoskopowe. Efekty takiego leczenia są natychmiastowe i trwałe.

Pamiętaj!

Pamiętaj, że chociaż same polipy w nosie nie stanowią zagrożenia dla życia, to ich bagatelizowanie może przyczynić się do niebezpiecznych następstw. Warto wiedzieć, że powikłania, jakie wynikają z obecności polipów w nosie, na przykład bezdechy nocne, mogą powodować trwałe zmiany, a nawet być przyczyną zgonu chorego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *